2.2.8

News

  • General
CMS - 2.2.8 - Flin Flon
 

Krolf

Den 24 juli drager 14 spillere fa Rold Røverne til Skalborg Open

 

Ni personer fra Rold Røverne var til inspirationsstævne i Stenum i torsdags, og det blev til nogle flotte resultater.

I Krolf for  damer vandt Ingrid guld, Inga vandt sølv og Karen Bronze 

I herrerækken vandt Kaj Sølv og Frede Bronze. I Petanque var der præmie til Karen og i Bowls præmie til Kitty.

Flot, præmier til de 7 ud af 9.

 

 

Turneringsplan for 2019 er nu kommet

Rold Røverne 1 skal spille den første kamp den 20. maj mod Rostrup  i Rostrup kl.14.00. Det blev med en sejr på 14 bolde.

Rold Røverne 2 skal spille den første kamp den 22. maj mod IF Vagten hjemme kl.14.00. Det blev til et I herrerækken vandt Kaj Sølv og Frede Bronze. I Petanque var der præmie til Karen og i Bowls præmie til Kitty. nederlag på 48 bolde.

Rold Røverne1 spillede med krutuglerne 2 på hjemmebane og vandt med 20 bolde

Rold Røverne 2 spillede på udebane mod Nørresundby Krolfklub den 13 juni og tabte med 22 bolde

Rold røverne 1 spillede på hjemmebane mod Rostrup IF og vandt med 41 bolde

Rold Røverne 2 spille mod Vagten Krolf og tabte med 57 bolde på deres bane

 

 

Opstartstævne 2019

Lørdag den 11. maj stævne i Nørresundby

Start kl.9.30 med kaffe og rundstykker

kl.10.30 spilles der 3x12 huller

kl.12.45 frokost og socialt samvær

Tilmeldte

Lise Degn og Ingrid Nielsen

Kaj Degn og Villy Nielsen

Hans Christensen og Arne Nielsen

Frede Laursen og Per Mostrup

Børge Sørensen og Jørgen Sudergaard.

125.00 kr. pr.deltager

 

Den 23. maj er der inspirationsdag for seniorer i Stenum hallen

hvor der er alt mulig forskellig, pris for hele dagen 100.kr.

Tilmeldte

Lise Degn,

Kaj degn,Ketty Jensen,

Agner,Møller,Frede Laursen,Elly Laursen, Arne Nielsen,Inga Holm, Ingrid Nielsen

 

Den 24 juli kl. 10.00 er der Skalborg Open, hvor der kan deltage 8 spillere fra hver klub.

Der er tilmeldt 8 fra Rold, men der er ikke navne på endnu.

Tilmelding med navne senest den 1. juni.

 

Den 6. juni er der Klarup Open, det er lidt uheldigt, for det er den dag, De GladeVandrere skal på udflugt.

Der er selvfølgelig mulighed for dem, der ikke er vandrere.

Tilmelding inden 2. juni

 

ØBI Sommerstævne den 25. juni i Brønderslev.

Tilmelding senest den 18. juni

 

  

 

 

 

 

Træning til Krolf i 2019 fortsætter hver torsdag kl.14.00.

 

 

 

 

Træning og kampe er i fuld gang, og vi er 32 medlemmer
Der er et par sejre, men også nogle nederlag, men det hele er sjovt
Der bliver spillet på alle tre baner i tiden, vejret er jo perfekt

Klubmesterskab i 2018

I damerækken blev Anni Bracher klubmester, Lise degn blev toer og hanna Pedersen trejer

Herrerækken blev vundet af Hans Christensen, toer blev Kaj Degn og trejer villy Nielsen

Dersuden blev hans Ckristensen vinder af Guldkøllen med bedste score

klubmestre2018-1

klubmestre2018

 

Klubmesterskab i 2017
I damerækken blev Rie Knudsen klubmester med Lise Degn som toer og Ingrid Nielsen som treer.

I herrerækken blev Erling Kristensen klubmester med Kaj Degn som toer og Villy Nielsen som treer.

 

Erling kristensen blev den der havde mindste slag på dagen og fik sit navnetræk på guldkøllen

 

 

 
 
Turnering i krolf er nu slut, og holdet Rold Bylaug 2 er blevet kredsvindere, og skal den 1.september til Østerild for at spille kredskampe og forhåbentlig formår så at blive nr. 1 eller 2 eller 3.

 

 

Første kamp Rold Bylaug 2 er mod Rostrup mandag den 22 maj kl.14.00 på hjemmebane

Rold Bylaug 1 skal til Nørholm mandag den 29 maj kl. 14.00

Rostrup blev besejret.

Kampen i Nørholm blev tabt

Hold 2 Næste kamp er ude mod Krolf Vennerne den 6 juni kl.10.00

Hold 1 næste kamp er hjemme den12 juni mod Krutuglerne kl.14.00

 

 

 

 Klubmesterskab 2016

 

Torsdag 22. september kl. 14.00

med 3 x 12 huller på Rold Røvernes Rumleplads.

 

Der spilles 3 x 12 huller for mænd og damer. Præmie til de tre bedste i hver kategori.

Desuden en guldkølle til den bedst scorende, som er en vandrekølle med navnetræk.

Der er pølser og brød og en øl eller vand til alle.

Der er nu spillet om klubmesterskabet og følgende blev vindere

Klubmestre 2016

Guldvinder Karen Sørensen, sølvvinder Lis berthelsen, bronzevinder Ingrid Nielsen

Guldvinder med vandrekølle Arne Nielsen, sølvvinder Villy Nielsen

og bronzevinder Erling Christensen

 

 

 

 

Forrige side: Stolegymnastik  Næste side: Arrangementer 

 
www.000webhost.com