2.2.8

News

  • General
CMS - 2.2.8 - Flin Flon
 

Krolf

 Nyt igen.

På grund af det fine vejr er der igen Krolf på torsdag kl.14.00

 

 

 

 

 

Træning til Krolf stopper nu, det kan ikke lade sig gøre at gøre hullerne klar. Nærmere om hvornår man kan starte op, når vejret tillader 

 

Træning til Krolf i 2019 fortsætter så lang tid vejret tillader hver torsdag kl.14.00.

Måske skal vi ændre til at state kl.13.oo i stedet, det snakker vi om på torsdag, efter snakken.

Vi fortsætter med kl.14.00

 

 

Træning og kampe er i fuld gang, og vi er 32 medlemmer
Der er et par sejre, men også nogle nederlag, men det hele er sjovt
Der bliver spillet på alle tre baner i tiden, vejret er jo perfekt

Klubmesterskab i 2018

I damerækken blev Anni Bracher klubmester, Lise degn blev toer og hanna Pedersen trejer

Herrerækken blev vundet af Hans Christensen, toer blev Kaj Degn og trejer villy Nielsen

Dersuden blev hans Ckristensen vinder af Guldkøllen med bedste score

klubmestre2018-1

klubmestre2018

 

Klubmesterskab i 2017
I damerækken blev Rie Knudsen klubmester med Lise Degn som toer og Ingrid Nielsen som treer.

I herrerækken blev Erling Kristensen klubmester med Kaj Degn som toer og Villy Nielsen som treer.

 

Erling kristensen blev den der havde mindste slag på dagen og fik sit navnetræk på guldkøllen

 

 

 
 
Turnering i krolf er nu slut, og holdet Rold Bylaug 2 er blevet kredsvindere, og skal den 1.september til Østerild for at spille kredskampe og forhåbentlig formår så at blive nr. 1 eller 2 eller 3.

 

 

Første kamp Rold Bylaug 2 er mod Rostrup mandag den 22 maj kl.14.00 på hjemmebane

Rold Bylaug 1 skal til Nørholm mandag den 29 maj kl. 14.00

Rostrup blev besejret.

Kampen i Nørholm blev tabt

Hold 2 Næste kamp er ude mod Krolf Vennerne den 6 juni kl.10.00

Hold 1 næste kamp er hjemme den12 juni mod Krutuglerne kl.14.00

 

 

 

 Klubmesterskab 2016

 

Torsdag 22. september kl. 14.00

med 3 x 12 huller på Rold Røvernes Rumleplads.

 

Der spilles 3 x 12 huller for mænd og damer. Præmie til de tre bedste i hver kategori.

Desuden en guldkølle til den bedst scorende, som er en vandrekølle med navnetræk.

Der er pølser og brød og en øl eller vand til alle.

Der er nu spillet om klubmesterskabet og følgende blev vindere

Klubmestre 2016

Guldvinder Karen Sørensen, sølvvinder Lis berthelsen, bronzevinder Ingrid Nielsen

Guldvinder med vandrekølle Arne Nielsen, sølvvinder Villy Nielsen

og bronzevinder Erling Christensen

 

 

 

 

Forrige side: Stolegymnastik  Næste side: Arrangementer 

 
www.000webhost.com